Wycieczka zrealizowana dzięki przedsięwzięciu MEiN „Poznaj Polskę”

Powiększ obraz

2 grudnia 2021 r. klasy 2a i 3b wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce szkolnej, zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, w czasie której uczniowie zwiedzili ciekawe regiony Polski, a także bliżej poznali tradycję i historię naszego kraju.

Głównym celem wycieczki było zwiedzenie rodzinnej wsi kardynała Stefana Wyszyńskiego – Zuzeli oraz pięknego, malowniczego miasta położonego nad Bugiem – Drohiczyna.

Muzeum w Zuzeli to rodzinny dom z lat dziecięcych Prymasa Polski. Uczniowie mieli okazję obejrzeć, w jakich warunkach uczył się i wychowywał. Zasiedli również w szkolnej ławce, w której kardynał siedział jako uczeń.

Pani przewodniczka oprowadziła nas również po kościele pw. Przemienienia Pańskiego, w którym znajduje się pamiątkowa chrzcielnica, przy której kardynał Stefan Wyszyński został ochrzczony i opowiedziała wiele ciekawostek o jego rodzinie i całym życiu. Przed kościołem, w specjalnej dzwonnicy, znajduje się jeden z trzech dzwonów, któremu nadano imię kardynała – Stefan.

Drohiczyn to kolejny punkt naszej wycieczki. Zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, które znajduje się w zabytkowym budynku dawnego klasztoru franciszkańskiego. W kilku salach mogliśmy podziwiać prezentowane ciekawe zbiory o wielkiej wartości historycznej, m.in. bogato zdobione monstrancje Sapiehów i Radziwiłłów, kielichy, relikwiarze ze srebra, pastorał papieża Piusa XII, metrykę chrztu Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz największą na świecie kolekcję ornatów uszytych z pasów kontuszowych dawnej szlachty.

W dalszej kolejności ruszyliśmy do kościoła Trójcy Przenajświętszej, który powstał w XIII wieku oraz na Górę Zamkową, na której w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stanął obelisk pamiątkowy upamiętniający te ważne wydarzenie.

Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie wystawy starych motocykli, która obejmuje ponad trzydzieści zabytkowych eksponatów pochodzących z Polski i innych krajów Europy.

Wyprawę naszą zakończyliśmy miłym i smacznym akcentem integracyjnym przy posiłku w pizzerii. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Miło będziemy wspominać wspólnie spędzony czas i z pewnością na długo zapamiętamy te piękne, malownicze i ważne miejsca pamięci narodowej.

Koszt wycieczki został w 80 % sfinansowany ze środków przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”, co dało kwotę 5 tys. złotych. Całkowity koszt wycieczki wyniósł 6250 zł.

Wordpress Photo Gallery