Żywa lekcja przyrody w Rezerwacie „Jata”

Powiększ obraz

Dnia 7 października 2020 r. uczniowie klas 1a i 2b wraz z opiekunami p. Małgorzatą Klimiuk, p. Agnieszką Śledź i p. Anną Czarnocką wybrali się na wycieczkę krajoznawczą.

Pierwszym przystankiem była wizyta w leśnym Zespole Rekreacyjno-Edukacyjnym AMONIT w Klimkach, na terenie którego przez prawie dwie godziny uczniowie zażywali ruchu na świeżym powietrzu, korzystając z tutejszych atrakcji. Obie klasy wzięły udział w zawodach sportowych, polegających na pokonaniu toru przeszkód na czas.

Po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym posililiśmy się drugim śniadaniem, po czym wyruszyliśmy w drogę do Rezerwatu Przyrody JATA w miejscowości Żdżary. Rezerwat ten jest nazywany sercem łukowskich lasów. Na miejscu odbyliśmy długi spacer po lesie pod opieką przewodnika – p. Mieczysława Księżopolskiego. Przemierzając ścieżkę edukacyjną, podziwialiśmy uroki jesiennej aury, słuchaliśmy ciekawych opowieści o mieszkańcach i roślinności tutejszego rezerwatu i okolic. Mieliśmy okazję nauczyć się rozpoznawać i nazywać niektóre gatunki drzew iglastych i ich owoców, a także zapoznać się z występującymi na terenie rezerwatu warstwami gleby. Z każdym krokiem odkrywaliśmy coraz większe bogactwo tego wyjątkowego miejsca.

Po tak intensywnym spacerze po lesie udaliśmy się na ognisko, aby posilić się pieczoną w nim kiełbaską. Wycieczka nasza zakończyła się miłym akcentem rozdania dyplomów i pogratulowania najlepszym uczestnikom, biorącym udział w pokonaniu na czas toru przeszkód.

Zmęczeni, ale szczęśliwi i dotlenieni wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

Wycieczkę naszą, która była żywą lekcją przyrody, będziemy jeszcze długo wspominać.