„Zwyczaje, obyczaje w innych krajach”

Powiększ obraz

W dniu 13.04.2018 r. uczniowie  klas  V wraz z wychowawcami zorganizowali prezentację projektu „Zwyczaje, obyczaje w innych krajach”.

Prace nad projektem rozpoczęły  się oczywiście dużo wcześniej. Wychowawcy wylosowali dla swoich uczniów państwa, na temat których należało poszukać informacji. Wśród nich były takie, które sąsiadują z Polską lub takie, z których dzieci uczęszczają do naszej szkoły. Należało opracować koncepcję występu, sposób prezentacji, rekwizyty , stroje i ciekawostki kulinarne.

W dniu występu  byliśmy  podekscytowani. Wszystkim uczniom zależało na jak najlepszym zaprezentowaniu się.

Klasa V a przygotowała ciekawostki na temat Armenii. Była  prezentacja multimedialna, piękny taniec w stroju ludowym w wykonaniu Hasmik, a na koniec miły poczęstunek w postaci placka , w którym zwykle zapieka się monetę. Legenda głosi, że kto w swoim kawałku odnajdzie pieniążek, ten będzie szczęśliwy.

Klasa V b wylosowała Ukrainę. Cały występ odbywał się do prezentacji multimedialnej, która opowiadała o historii, przyrodzie, kulturze i zabytkach Ukrainy. W trakcie prezentacji przypomnieliśmy sobie emocje z EURO 2012 i Konkursu EUROWIZJI, które odbywały się na Ukrainie. Uczniowie wykonali taniec ludowy w specjalnie na tę okazję uszytych pięknych strojach. Ciekawostką kulinarną były placki gryczane- bliny z kawiorem i śmietaną.

Klasa V c zaprezentowała państwo sąsiadujące z Polską na  wschodzie – Białoruś. Podczas prezentacji multimedialnej zapoznali wszystkich z historią tego kraju, kulturą, zabytkami, przyrodą, gospodarką oraz z najpiękniejszymi miejscami, które warto zobaczyć. W tle słychać było melodie w wykonaniu białoruskich piosenkarzy. Smacznym akcentem był poczęstunek przygotowany przez uczennice tej klasy w postaci rogalików z jabłkami wg przepisu białoruskiego.

Klasa V d wylosowała Rosję. Uczniowie również opracowali prezentację multimedialną na temat historii i kultury tego kraju. Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się przedmioty, które pochodzą z Rosji, np. słynne Matrioszki- laleczki drewniane, które można złożyć jedna w drugą, naczynia pięknie ręcznie ozdobione oraz gusli- stary rosyjski instrument. Prezentację uświetniła piosenka zaśpiewana oczywiście po rosyjsku  „Zawsze niech będzie słońce” i poczęstunek w postaci przepysznych słodkich pierogów.

Prezentacja  przeciągnęła się, ponieważ wszyscy chcieli zdegustować  regionalne pyszności przygotowane przez uczniów i rodziców.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy realizacji tego projektu.