Wycieczka w Góry Świętokrzyskie nagrodą w Wielkich Igrzyskach Ekologicznych

Powiększ obraz

W Wielkich Igrzyskach Ekologicznych drużyna z naszej szkoły w składzie: Szymon Duszyński, Urszula Garbaczewska, Maciej Gałecki oraz Kinga Raszuk  zajęła III miejsce.

W nagrodę uczniowie  wraz z opiekunem drużyny p. Anną Derlatka pojechali 23. 04. 2018 r. na 4-dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie ufundowaną przez ZUO Sp. z o. o. w Siedlcach – organizatora konkursu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sandomierza gdzie m. in. przeszliśmy podziemną trasą turystyczną, braliśmy czynny udział w pokazowej lekcji historii w Zbrojowni Rycerskiej, spacerowaliśmy obok Collegium Gostomianum, Domu Długosza i Zamku Królewskiego a po pysznym obiedzie w restauracji na rynku miasta podziwialiśmy zabytkowe kamienice oraz przeszliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi w stronę Wisły gdzie następnie wyruszyliśmy na rejs statkiem podziwiając miasto i okoliczną przyrodę.

Następny dzień naszej wycieczki spędziliśmy w miejscu niezwykłym i pełnym rozrywki jak również i nauki. Byliśmy bowiem w Bałtowskim Parku Jurajskim. Tu nie tylko wyjaśniono nam zasady działania starego młyna ale także szczegółowo przedstawiono poszczególne ery Ziemi, w których mieszkały różnorodne organizmy – „podziwialiśmy” dinozaury, zwiedzaliśmy prehistoryczne Oceanarium, autokar safari obwoził nas po ponad 50-hektarowej powierzchni na której żyją swobodnie różnorodne zwierzęta. W nieco tajemniczej Sabathówce uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach plastyczno–paleontologicznych w czasie których wykonywaliśmy prace zabierane ze sobą na pamiątkę do domu. Dużym przeżyciem okazał się film dziejach Ziemi, lecz oglądamy w … kinie 5D. Następnie wszyscy z radością korzystaliśmy z różnorodnych atrakcji rozrywkowych tego miejsca, takich jak: rollercoaster, statek piracki, trampoliny, mega szybka ciuchcia czy inne wesołe karuzele.

W środę (25.04.) pojechaliśmy do  Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Tam, zwiedzaliśmy muzeum, poznawaliśmy techniki i procedury ręcznie wyrabianej porcelany, udało się nam nawet dostać do środka ogromnego pieca, w którym kiedyś wypalano porcelanę a na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych, w ramach których każdy uczestnik wykonywał własną, unikatową, porcelanową różę. Po południu zaś udaliśmy się do pełnego magii i tajemniczości Zamku Krzyżtopór. Tam, oprócz zwiedzania  z przewodnikiem odbyła się  lekcja historyczna oraz warsztaty artystyczne pt. „Krzyżtopórski kuferek rozmaitości, czyli coś z niczego” (podczas warsztatów: dziewczęta wykonywały ozdobną biżuterię w postaci bransoletek, wisiorków i koralików a chłopcy dowolną techniką przy pomocy różnych materiałów ozdabiali drewniane miecze). Zwieńczeniem zajęć było uroczyste pasowanie każdego z nas na Rycerzy i Damy Dworu oraz wręczenie dyplomów.

Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy z przewodnikiem uroczą Jaskinię Raj oraz wysoko położone ruiny zamku w Chęcinach.

Pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem dn. 26.04. br do Siedlec.

Była to niezwykła wycieczka, świetnie zorganizowana, z bardzo bogatym
i różnorodnym programem, w którym nie tylko odbywały się ciekawe i pouczające lekcje
m. in. historii, przyrody, plastyki, ale również był to czas rozrywki, swobody i poznawania nowych osób – uczniów szkół siedleckich, którzy wraz z nami zdobyli tak piękną nagrodę.

Bardzo dziękujemy firmie ZUO Sp. z o. o. w Siedlcach za tak atrakcyjną i niezapomnianą nagrodę.

Anna Derlatka