Wycieczka literacka śladami Kochanowskiego, Żeromskiego i Prusa

Powiększ obrazKlasy 7b, 8a, 8c.

Dnia 13 kwietna 2022 r. chętni uczniowie klas: 8a, 8c i 7b wybrali się wraz z wychowawczyniami: Panią Joanną Jakimiak i Anną Mościcką na wycieczkę śladami wybitnych twórców literatury polskiej.

Zwiedziliśmy dworek Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, gabinet poety, prywatną kaplicę oraz miejsce, gdzie rosła czarnoleska lipa. Następnie pojechaliśmy do Zwolenia – miejsca pochówku rodziny autora słynnych fraszek. Mogliśmy zejść do krypty oraz obejrzeć pamiątki z XVI w. przekazane przez rodzinę poety.

Po południu przyszedł czas na spacer wałami wiślanymi w Kazimierzu Dolnym. Tu oprowadzała nas Pani przewodniczka przebrana za Oktawię Żeromską – osobę z rodziny słynnego pisarza. Pogoda była piękna, więc poszliśmy do prywatnej galerii malarskiej, gdzie zobaczyliśmy, jak wygląda współczesny warsztat malarski. Podziwialiśmy kazimierski rynek oraz panoramę urokliwego miasteczka, w którym spotykają się artyści oraz miłośnicy sztuki.

Ostatnim punktem programu wycieczki literackiej było odwiedzenie Nałęczowa i chaty Stefana Żeromskiego. Zobaczyliśmy miejsce, które szczególnie upodobał sobie pisarz.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do parku w Nałęczowie, posłuchaliśmy opowieści o Bolesławie Prusie, a następnie poszliśmy delektować się czekoladą w pijalni Wedla.

W dobrych humorach i zadowoleni wróciliśmy do Siedlec.