Wycieczka do Puszczy Białowieskiej

Powiększ obraz

W dniach 11-12 października 2018 r., klasy III a i III b wraz z opiekunami p. Małgorzatą Sprychą, p. Agnieszką Śledź i p. Małgorzatą Klimiuk wyruszyły na podbój Puszczy Białowieskiej i okolic.

Pierwszego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzać z przewodnikiem niezwykłą multimedialną wystawę przyrodniczą, gdzie przy teatralnej scenografii, wraz z odgłosami lasu, przenosiliśmy się w różne ekosystemy. Dowiedzieliśmy się o wielu tajemnicach, jakie skrywa w sobie Puszcza Białowieska. Następnie wybraliśmy się na wieżę widokową Muzeum BPN. Mieliśmy również okazję przebywać w miejscach, które niegdyś odwiedzała osobiście księżniczka Anastazja Romanowa ze swoim ojcem carem Mikołajem II. Jednym z takich miejsc była cerkiew św. Mikołaja, w której podziwialiśmy piękny porcelanowy ikonostas, a ksiądz prawosławny odpowiedział na wszystkie frapujące nas pytania dotyczące tej wiary i historii tego kościoła. Odwiedziliśmy również kościół katolicki, w którym podziwialiśmy puszczańskie konfesjonały. W dalszej części wycieczki przewodnik poprowadził nas na spacer szlakiem w Rezerwacie Krajobrazowym prof. Władysława Szafera, gdzie na żywo zobaczyć mieliśmy okazję cechy lasu naturalnego, a w nim m. in. wyszczególnialiśmy warstwy lasu, obserwowaliśmy budowę drzewa od środka, stare barcie wydrążone w pniach oraz podziwialiśmy wiele różnego gatunki drzew pomnikowych.

Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki były harce i swobodne zabawy na placu leśnych zabaw. Po całym dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy na kwaterę do przepięknego pensjonatu Unikat w samym centrum Białowieży, gdzie ugoszczono nas obiadokolacją. Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym mieliśmy możliwość podziwiać na żywo puszczańskie zwierzęta. Były to m.in. wilki, jelenie, sarny, żubronie, żubry, dziki, łosie, lisy, ryś i koniki polskie. Zwierzęta te, oglądane z tak bliska, zrobiły na nas naprawdę duże wrażenie. Po odwiedzinach w Rezerwacie kupiliśmy drobne pamiątki, a następnie wybraliśmy się w dalszą podróż, aby złożyć wizytę pracownikom Służby Granicznej na Międzynarodowym Polsko-Białoruskim przejściu granicznym Białowieża – Piererow. Tam poznaliśmy charakter pracy strażników, narzędzia oraz sprzęty, którymi się posługują na co dzień w pracy. Otrzymaliśmy również pamiątki i upominki przygotowane specjalnie dla nas przez samego Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Wyprawę naszą zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, przy którym śpiewaliśmy znane nam wszystkim piosenki.

W końcu zmęczeni, ale pełni wrażeń wybraliśmy się w drogę powrotną do domu. Z całą pewnością wycieczkę tę będziemy jeszcze długo pamiętać i wspominać.