SZLAKIEM PIASTOWSKIM – zielona szkoła klas piątych

Powiększ obraz

Klasy 5 A i 5 C wraz ze swoimi Wychowawczyniami pod koniec maja b.r. wyruszyły na 5-dniową „zieloną szkołę” szlakiem piastowskim.

Bazą wypadową a jednocześnie miejscem noclegu był Biskupin. Poznaliśmy zabytki Bydgoszczy oraz odwiedziliśmy niesamowite Muzeum Mydła i Historii Brudu. Oprócz ciekawych warsztatów był czas na chwilę relaksu na placu zabaw, gdzie znajduje się sławne, filmowe, magiczne krzesło.

Urzekło nas niewielkie miasteczko Żnin z pięknym jeziorem i gotycką basztą w samym centrum.
W czasie gry terenowej odkrywaliśmy zakątki tego miasta, o których nawet nie mieli pojęcia niektórzy z mieszkańców. Następnie kolejką wąskotorową przejechaliśmy do Wenecji, w której znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Podziwialiśmy różne wagony i byliśmy zdumieni informacją, że rozstaw szyn wynosi tylko 60 cm!

Oczywiście na szlaku piastowskim nie mogło zabraknąć także Gniezna. Tam, spacerując, rozkoszowaliśmy się piękną pogodą i z zachwytem podziwialiśmy miasto, które było pierwszą stolicą Polski. Następnie udaliśmy się do Trzemeszna oraz Mogilna, gdzie mieliśmy okazję spotkania z niezwykłym benedyktynem.

Obejrzeliśmy również znaną z podręczników historii rekonstrukcję osady sprzed 2500 lat, która mieści się w Biskupinie, a także pozostałości tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego w Wielkopolskim Parku Etnograficznym oraz Ostrów Lednicki, gdzie ponoć Mieszko I przyjął Chrzest św.

Przy okazji zwiedzania tych niezwykłych terenów poznaliśmy także florę i faunę. Mieliśmy możliwość uzyskania informacji, jakie rośliny uprawiali nasi przodkowie, a także na jaką zwierzynę polowali.
W trosce o zdrowie, oddychaliśmy powietrzem przy tężniach solankowych w Inowrocławiu, a legenda o królu Popielu sprawiła, że chcieliśmy także wdrapać się na wieżę w Kruszwicy, co nam się udało.

W drodze powrotnej zjechaliśmy ponad 600 m pod ziemię w Kopalni Soli w Kłodawie, gdzie przeszliśmy wyrobiskami korytarzowymi do kaplicy Św. Kingi – opiekunki górników solnych. Tam, widzieliśmy różne maszyny używane w podziemnym górnictwie, obejrzeliśmy wyeksploatowane komory solne oraz dowiedzieliśmy się, że wydobywa się tam sól białą, różową i niebieską, a korytarzy podziemnych jest ponad 400 km.

Pełni wrażeń oraz nowo zdobytej wiedzy, trochę zmęczeni nadmiarem atrakcji, ale jednocześnie w wesołym humorze wróciliśmy do domu. Na długo zapamiętamy ten niesamowity wyjazd, podczas którego był czas i na zwiedzanie i na integrację naszych klas choćby poprzez wspólne tańce podczas dyskoteki na świeżym powietrzu.

Bożena Czarnecka-Akus i Anna Derlatka