Pielęgniarka szkolna

Szanowni Rodzice!

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyki zdrowotnej „Problem z głowy”. Dotyczy on profilaktyki przeciw wszawicy.
Wszawica jest problemem dosyć wstydliwym, ale trudno go całkowicie wyeliminować z życia szkolnego, gdyż zarażenie się wszawicą jest stosunkowo łatwe. Wstyd przed rozmową o tej chorobie niestety uniemożliwia skuteczne przeciwdziałanie jej rozprzestrzenianiu.
Wychowawcy klas I – III przekazali Państwu poradniki dla rodziców, co mam nadzieję zachęci Państwa do przeglądania głów dzieciom i stosowania profilaktyki w domu.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań zapraszam do gabinetu medycznego.
Jednak wszawica nie dotyczy tylko najmłodszych dzieci, które objęte są programem „Problem z głowy”, toteż postaram się przybliżyć w/w tematykę Rodzicom dzieci klas starszych.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia, grudki spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy, powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy nie dają się wyczesać, wówczas mamy pewność, że jest wszawica. Pamiętajmy, że nie należy panikować, lecz zachować spokój i bez wstydu rozpocząć leczenie. Wszy nie biorą się z zaniedbań higieny osobistej, po prostu mogą się przytrafić każdemu.

Leczenie wszawicy
1. Zakupić w aptece specyfik przeciwko wszawicy (np. PARANIT)
2. Ściśle stosować się do zaleceń zawartych w ulotce.
3. Każde leczenie trzeba powtórzyć po 7 – 8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy ( profilaktykę ułatwi szampon leczniczy PARANIT).

Warto wiedzieć:
– Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela – człowieka. Dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
– Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych, dlatego nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.
– Wszy nie skaczą i nie pływają, dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
– Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego powinno się sprawdzić głowy u wszystkich domowników.
– Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane.
– Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych.
– Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób. Jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż rany spowodowane od nieustannego drapania mogą być źródłem zakażenia.
– Podczas walki z wszami należy zachować odpowiednią higienę miejsca zamieszkania. Pościel osoby cierpiącej na wszawicę powinna być wyprana w temperaturze 55 stopni i wyprasowana gorącym żelazkiem.
– Nawet po wytępieniu pasożytów, należy powtórzyć kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.

Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również zdrowotną przez pielęgniarkę szkolną) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania od rodziców lub opiekunów każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzanie kontroli czystości głowy u dziecka.
O terminie planowanej kontroli higienicznej rodzice zostaną powiadomieni. Kontrola (o ile zajdzie taka potrzeba), będzie przeprowadzona indywidualnie w gabinecie medycznym. W przypadku wystąpienia wszawicy u dziecka, pielęgniarka zawiadamia rodziców o konieczności podjęcia niezwłocznych zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działania i monitoruje skuteczność ich działań.

Koordynator programu – pielęgniarka Jolanta Lipińska