Od Homera do komputera

Powiększ obraz

W dniu 20 listopada 2019 roku grupa uczniów z klasy VI a i VI c pod opieką p. Grażyny Kühn uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Oddział Zasobów Cyfrowych i Zbiorów Specjalnych UPH w Siedlcach. Zajęcia Od Homera do komputera”, miały na celu wprowadzenie uczniów w problematykę funkcjonowania w społeczeństwie osób z dysfunkcją wzroku. Zajęcia poprowadzili: p. Mariusz Podpora / osoba niewidząca / i p. Agnieszka Prokurat.

Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali historii powstania alfabetu Louisa Braille’a, a następnie przy użyciu specjalnych tabliczek brajlowskich i rysika uczyli się pisać. Zainteresowanie uczniów wzbudziła tyflografika – pomoce dydaktyczne dla osób niewidzących, służące poznaniu otaczającej ich rzeczywistości. Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli krótki film z zakresu Savoir-vivre wobec osób z dysfunkcją wzroku.

Młodzież serdecznie dziękując za spotkanie, obiecała, że tu wróci, aby zwiedzić całą bibliotekę UPH. Z rozmowy z uczniami wiem, że nie tylko zajęcia, ale osoba prowadzącego zrobiła na nich duże wrażenie. To była też wyjątkowa lekcja zbliżenia uczestnika warsztatów do perspektywy doświadczenia świata osób widzących i niewidomych.