„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”

Powiększ obraz

W dniach 2-3 pażdziernika b.r. klasy 5 a, b, c, e, i f wraz z wychowawcami uczestniczyły w wyjeżdzie integracyjno-edukacyjnym do gospodarstwa agroturystycznego w Julianowie.

Była to całodzienna lekcja historii pt. .” Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” z okazji upamiętnienia 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci słuchały opowieści ponad 90-letniego pana Józefa Adamczyka ułana, którego ojciec należał do 7-go Pułku Ułanów Lubelskich. Było to spotkanie pokoleniowe, w trakcie którego uczniowie zadawali pytania, a pan z uśmiechem, cierpliwością i szczęściem, że młodzi ludzie tak są ciekawi opowieści z dawnych lat odpowiadał na każde pytanie. Po nim rozpoczęły się warsztaty taneczne pt. „Hej, hej ułani”, w trakcie których nastąpiła prezentacja tańców mazura i poloneza oraz pokaz strojów ludowych. Pod słonecznym niebem, ustawieni w pary wszyscy z zaangażowaniem uczyli się poloneza, a wspólny taniec był uroczystym zwieńczeniem tej lekcji muzyki w praktyce. W dobrych humorach rozpooczęto następną część śpiewem pieśni patriotycznych. Niektóre utwory były znane, inne z kolei z radością poznawano i śpiewano.
Z kolei „Wojenko, wojenko” to już kolejne zajęcia tego dnia tym razem prowadzone przez członków Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich. Były to bardzo ciekawe chwile, w trakcie których przedstawiono historię w/w pułku, zaprezentowano stroje i broń ułańską oraz oglądano filmy. Na koniec poddano uczniów prawdziwym, żołnierskim ćwiczeniom m. in. musztrze, strzelaniu z armatek, szermierce – władaniu szablą, treningowi sprawnościowemu.

Posileni gorącym i pożywnym obiadem żołnierskim, pełni wrażeń po całodziennym pobycie na świeżym powietrzu i po tak ciekawych i niezapomnianych różnorodnych zajęciach wróciliśmy do domu. Na długo zapamiętamy ten wspólnie spędzony czas i z jeszcze większą niż dotychczas wdzięcznością będziemy dziękować tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce.