Matematyka na planszy (2019)

Powiększ obraz

Od września do grudnia b. r. klasy: 6A i 6B uczestniczyły w programie edukacyjnym pt. „Matematyka na planszy (2019)”.  Dzięki dofinansowaniu tej inicjatywy przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego udział uczniów oraz szkoły był nieodpłatny, a program prowadzony był we współpracy ze Stowarzyszeniem TutajTeraz.

„Matematyka na planszy” to  program edukacji matematycznej i logicznego myślenia, którego głównym celem było wsparcie rozwoju umiejętności matematycznych u uczniów poprzez udział w warsztatach oraz turniejach w gry planszowe. Była to także okazja do propagowania nauki matematyki, poszerzania kompetencji rozwiązywania zadań, tym bardziej, że w wybranych do projektu grach planszowych bardzo często trzeba było mnożyć i dzielić w pamięci, dodawać i wykonywać inne obliczenia, a także dokonywać szacowania prawdopodobieństwa.

W związku z tym zorganizowano po trzy spotkania dla każdej klasy oraz jedno – podsumowujące projekt, w którym rywalizowali ze sobą obie klasy. Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie w zmaganiach z matematyką na planszy, zostali nagrodzeni grami planszowymi.

 

Taka forma nauki matematyki bardzo przypadła dzieciom do gustu. Oprócz zyskania w ten sposób dodatkowych możliwości nauki szybkiego liczenia, była to też okazja do sprawdzenia siebie, rozwijania umiejętności taktycznych i logicznego myślenia, zwiększenia zdolności koncentracji, utrzymania uwagi, zapamiętywania, radzenia sobie ze stresem, panowania nad emocjami, współpracy i zdrowego współzawodnictwa.

 

Serdecznie dziękuję Paniom: Bożenie Czarneckiej-Akus oraz Joannie Nowak za pomoc, zaangażowanie i wspólną realizację  programu edukacyjnego „Matematyka na planszy (2019)”.

Anna Derlatka