Krym – powrót do krainy magii

Powiększ obraz

Dnia 14 listopada b.r  klasa 4 B gościła biologa, znakomitego ornitologa, prezesa Grupy EkoLogicznej – pana dr. Ireneusza Kaługę.

Pan dr Kaługa przeniósł nas daleko na wschód, do położonego ponad 1700 km od Siedlec miasta Kercz na Półwyspie Krymskim, gdzie był na wyprawie fotograficzno-ekologicznej. Okolice tego miasta, jak i cały Krym to miejsce ogromnej różnorodności gatunkowej zarówno flory, jak i fauny. Tam, można obserwować niezwykłe ptaki, takie jak: dropy, ulony, turkawki, trznadle czerwonogłowe, szablodzioby, lelki, kraski, szczudłaki, kopczyki, kaczki okary czy kazarki rydzawe, ale również inne zwierzęta, np.: jaszczurki żółtopuziki bałkańskie, motyle przelatki, żmije stepowe czy jadowite „stonogi” czyli skolopendry krymskie.

Oczywiście nie tak łatwo zrobić zdjęcie w naturalnych warunkach takim gatunkom, tym bardziej, że niektóre spośród nich to mistrzowie kamuflażu, a inne doskonale ukrywa trawa stepowa.

Dzięki doskonałemu sprzętowi, genialnym (często na miarę wielkiego poświęcenia) metodom obserwacyjnym, a przede wszystkim na wskutek wytrwałości, cierpliwości i znakomitym zdolnościom fotograficznym naszego gościa, mogliśmy podziwiać niezwykłe zdjęcia z Krymu.

Panu dr. Ireneuszowi Kałudze dziękujemy za podzielenie się swoją pasją, wrażeniami z wyprawy na Krym, za umiejętne zachęcenie dzieci do obserwacji przyrodniczych oraz cierpliwość w odpowiadaniu na każde pytanie.

Agnieszka Pypowska i Anna Derlatka