Artyści blisko natury – eksperymenty twórcze

Powiększ obraz

Klasa 4 D w listopadzie i grudniu b. r. brała aktywny udział w projekcie pt. Artyści blisko natury – eksperymenty twórcze, dofinansowanym z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego, a prowadzonym we współpracy ze Stowarzyszeniem TutajTeraz.

W ramach projektu odbyły się następujące warsztaty:

1) fotografii eksperymentalnej – nauka fotografii oraz znaczenia i wykorzystania światła podczas robienia zdjęć. Uczniowie wykonywali swoje własne zdjęcia w postaci fotogramów. Zajęcia odbywały się w ciemni fotograficznej w Galerii Kultura Siedlce.
2) eco-printigu – eko-drukowanie to technika, dzięki której na tkaninach odbija się kształty, strukturę i kolory liści. Każdy, powstały w ten sposób materiał jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Powstaje unikatowy wzór, który tworzy też indywidualną paletę kolorów.

3. malarstwa naturalnymi barwnikami ziemnymi (glinkami) – wykonywanie prac plastycznych za pomocą barwników roślinnych – uczestnicy zapoznali się z bogactwem naturalnych barwników pochodzących wprost z występujących w przyrodzie roślin i mikroelementów. Każdy wykonał 2 prace – płaskorzeźby z gipsu oraz prace plastyczne na płótnach.
4) druku naturalnego – do malowania zostały użyte farby własnoręcznie przygotowane przez dzieci z takich roślin jak: szpinak, buraki, kapusta itp. Dzieci wykonywały swoje prace na bawełnianych tkaninach.

Dzieci oprócz umiejętności praktycznych zdobywały także wiedzę teoretyczną m. in. na temat barwników w ujęciu biologicznym (barwniki roślinne, odzwierzęce i mineralne) oraz historycznym (barwniki używane przez erą fabryk i chemii) i regionalnym (używanie konkretnych barwników w różnych rejonach świata i związek z lokalną kulturą).
Uczniowie ponadto poznawali wartość naturalnych składników i dowiedzieli się, że nie wszystko musi pochodzić w fabryk. Warsztaty zostały uzupełnione także o elementy edukacji ekologicznej. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jakie są rodzaje gleb, jakie zwierzęta żyją w glebie oraz dlaczego i jak należy chronić gleby.

Bardzo serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu TutajTeraz za współpracę, zaangażowanie i znakomite pomysły realizacji tego projektu.

Dorota Daniel i Anna Derlatka