AKCJA „ŻONKILE” – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

Powiększ obrazLogo akcji Żonkile

19 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. W obchody rocznicy zaangażowali się uczniowie klas VIII i VII. W ramach akcji ucznennice z klas VIII wykonały żonkile, pod kierunkiem Pani Joanny Kryńskiej.

Uczniowie klasy VII a, VII b oraz VIII e obejrzeli film edukacyjny „Muranów. Dzielnica Północna”.